Dolar Endeksi Nedir?

Dünyada en çok kullanılan para birimi dolardır. Uluslar arası firmaların çoğu ödemelerini dolar ile yapar, bu sebeple dolar dünyadaki para birimlerine karşı rezerv oranı %65’dir. Para akışın bu kadar canlı olduğu bu para birimi de haliyle yatırımcının göz bebeği. Dolar para birimi her yerde “$” simgesiyle ifade edilir, sanırım bunu bilmeyeniniz yoktur. Eğer paranızı dolar endeksinde değerlendirmek ve iyi bir yatırımcı olmak istiyorsanız öncelikle “Dolar Endeksi Nedir?” ve “Dolar Endeksi Nasıl Hesaplanır?” sorularının cevaplarını öğrenmeniz çok önemlidir. Aksi takdirde forex, target vb. platformlarda zarar etmeniz içten bile değil. Gelin öncelikle dolar endeksi nedir ile başlayalım.

Dolar Endeksi Nedir?

Amerikan Doları’nın altı büyük para birimin olduğu sepete karşı geometrik ortalaması alınarak hesaplanan endekse “Dolar Endeksi”  denir. Bu sayede para birimlerinin dolar sayedeki değerlerini görebilirsiniz. Endeks sepetinin içinde Euro, İngiliz Sterlini, Japon Yeni, Kanada Doları, İsveç Kronu ve İsviçre Frangı gibi önemli para birimleri bulunmaktadır.  Sıralamış olduğumuz altı adet para birimin ağırlıkları, birbirlerinden farklıdır. Para biriminin ağırlığı, para piyasaları içerisinde işlem görme ağırlığına göre değişmektedir. Bu para birimlerinin dolar endeksi hesaplamalarındaki yüzdelik ağırlıkları şöyledir:

Parite                                                                         Ağırlığı

USD / Euro (EUR)                                                      %57,6

USD / Japon Yeni (JPY)                                              %13,6

USD / İngiliz Poundu (GBP)                                        %11,9

USD / Kanada Doları (CAD)                                       %9,1

USD / İsveç Kronu (SEK)                                           %4,2

USD / İsviçre Frangı (CHF)                                         %3,6

Bilgi: Parite, bir ülke para biriminin diğer ülke para birimlerine göre değeridir.

Dolar endeksi hesaplamaları yapılırken bu ağırlık yüzdeleri kullanılır. Gördüğünüz gibi en fazla ağırlığa sahip para birimi Euro’dur. Bu denli büyük bir ağırlığa sahip olmasının sebebiyse Avrupa Birliği gibi büyük bir toplumda işlem görmesidir. Ayrıca dolar endeksi, dünyada en çok işlem gören endekstir. Bunun sebebi değişimi kolay ve hızlı olmasıdır.

Euro / Dolar paritesinin 1994 yılından günümüze kadar ki tarihsel grafiğini inceleyebilirsiniz:

Kısa bir örnekle anlatmak gerekirse;

Dolar Endeksinin yükselmesi demek EUR/USD paritesine negatif,

Dolar Endeksinin düşmesi ise EUR/USD paritesine pozitif olarak yansır.

Bu doğrultuda yatırımlarınızı yaparken dolar endeksi verilerini takip edin ve yatırımlarınızı bu grafiklere göre yapın.