KPSS A Grubu

KPSS A Grubu; İİBF, SBF, İşletme ve İktisat Fakültelerinden mezun olan adayların girdiği sınavdır. Sınav puanının geçerlilik süresi 2 yıldır. 2017 değişikliğiyle birlikte A Grubunda 48 puan türü bulunmaktadır.

KPSS A Grubu sınav bilgileri
1- Adaylar ilk önce Genel Kültür-Genel Yetenek testine girmektedir. 120 soruluk bu testin süresi 130 dakikadır.
2- A Grubu sınavında ise İktisat, Maliye, Muhasebe, İşletme ve Hukuk testleri 40’ar sorudur. Her testin süresi 50 dakikadır.
3- A Grubu sınavının ikinci oturumunda ise Çalışma Ekonomisi, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, İstatistik testleri bulunmaktadır. Her testten 40 soru bulunmaktadır ve her testin süresi 50 dakikadır.
4- Testler aynı oturumda farklı zamanlarda dağıtılmaktadır. Test bittikten sonra optikler toplanıp farklı testin soru kitapçığı dağıtılmaktadır.

KPSS A Grubuna nasıl çalışılır?
Öncelikle sınavın çok zor olduğunu bilmeniz gerekmektedir. 1 yıl düzenli olarak çalışmalısınız. Mikro iktisat, makro iktisat, uluslararası iktisat, iktisat okulları, Türkiye ekonomisi, Para-Banka-Kredi, Maliye, Muhasebe, Kıymetli evrak hukuku, Medeni hukuk, Borçlar hukuku, Ticaret Hukuku, Anayasa Hukuku, İdare Hukuku, İcra-İflas Hukuku, Ceza Hukuku, İdari Yargı dersleri genel anlamda A Grubu sınavının önemli dersleridir. Bunun yanında Kamu yönetimi, Uluslarası ilişkiler, Çalışma ekonomisi gibi çalışma isteyen derslerle birlikte Genel Kültür-Genel Yetenek testini oluşturan matematik, geometri, coğrafya, tarih, Türkçe, vatandaşlık derslerine de çalışmalısınız. Çok fazla konu olduğu için sürekli tekrar etmemeniz halinde çok çabuk unutuluyor. Bu yüzden kararlı olmakla birlikte düzenli olarak günde en az 4-5 saat çalışmanız gerekmektedir.

Kursa gitmeden KPSS A Grubu sınavından iyi puan alabilir miyim?
Bu sorunun cevabı göreceli olsa da iyi bir KPSS kursu sizlere çok şey katacaktır. Zaten yukarıda sayılan dersleri tek başına anlamanız mümkün değildir. Bu yüzden kursa gitmenizi tavsiye etmekteyim.

Maalesef süreç KPSS ile sınırlı değil. KPSS’den iyi bir puan aldıktan sonra da kurum sınavları için ek çalışma yapmanız gerekmektedir. Kurum sınavını da geçerseniz sözlü mülakat süreci bulunmaktadır. Zor olarak gözükse de bu süreci en iyi şekilde atlatmak için sabırlı ve azimli olmanız gerekmektedir.

KPSS A Grubu meslekleri nelerdir
* Bakanlık kadrolarında uzman yardımcılığı
* Kamu kurumları kadrolarında uzman yardımcılığı
* SGK Denetmen Yardımcılığı
* Vergi Müfettiş Yardımcılığı
* Gelir Uzman Yardımcılığı
* SGK Müfettiş Yardımcılığı
* İl Göç Uzman Yardımcılığı